O nas

Jesteśmy grupą złożoną pasjonatów historii wojskowości, którzy w pewnym momencie doszli do wniosku, że tradycyjne źródła historyczne przestały nam wystarczać. Zaczęliśmy szukać czegoś co pozwoli nam nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale także pozwoli w pewnym, nawet najmniejszym stopniu doświadczyć tego, co dla żołnierzy było codziennością.

Czegoś, czego nie da się osiągnąć poprzez czytanie nawet najlepszych książek, oglądanie najlepiej wyreżyserowanych filmów i podziwianie najrzadszych eksponatów przez szybę na muzealnej wystawie.

Rozwiązaniem problemu okazała się coraz bardziej popularna w naszych kraju rekonstrukcja historyczna. Dołączenie do ruchu rekonstrukcyjnego pozwoliło nam nie tylko poznawać historię w nowy i ciekawy sposób. Zyskaliśmy także narzędzie umożliwiające nam propagowanie historii wśród szerszego audytorium.

Naszą działalność skupiamy na odtwarzaniu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich oraz jednostek 2 Korpusu Polskiego (ze szczególnym uwzględnieniem 3 Dywizji Strzelców Karpackich) . Dodatkowo żeńska część naszej grupy zajmuję się rekonstrukcją Pomocniczej Służby Kobiet. Okazjonalnie wcielamy się także w żołnierzy formacji brytyjskich oraz innych krajów Commonwealthu

W sposób możliwie jak najdokładniejszy rekonstruujemy umundurowanie i wyposażenie. Staramy się również oddać realia tamtych czasów – modę, zwyczaje i wszelkie aspekty życia panujące w tamtych czasach, zarówno na polu bitwy jak i w koszarach czy na przepustce

Bierzemy udział w imprezach i zlotach historycznych na terenie całego kraju. Mieliśmy także zaszczyt uczestniczyć w szeregu oficjalnych państwowych uroczystości. Oprócz tego parę razy w roku spotykamy się także na wewnętrznych ćwiczeniach, organizowanymi często razem z innymi grupami rekonstrukcyjnymi.

Początki Stowarzyszenia sięgają roku 2002, kiedy z inicjatywy grupy miłośników historii i kolekcjonerów pamiątek powstała grupa Najkrótszą Drogą”, której członkowie podjęli się rekonstrukcji historycznej żołnierzy z polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Z biegiem czasu grupa rosła w siłę a jej szeregach znalazło się wiele osób zainteresowanych także historią innych formacji walczących w ramach Polskich Sił Zbrojnych. Postanowiliśmy więc nie ograniczać się jedynie do spadochroniarzy i rozpoczęliśmy odtwarzanie kolejnych polskich jednostek.

W miarę rozwoju kolejnych projektów okazało się, że nazwa i forma grupy nie do końca oddaje już charakter naszej działalności. Dlatego w 2006 roku powstało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które w praktycznie niezmienionej formie działa po dziś dzień.

Dołącz do nas

Tagi